Državna smotra simuliranih suđenja

Osloboditi i osuditi optuženu Andreju Rogan za pokušaj ubojstva Vlade Kolara, bio je zadatak učenika 30 srednjih škola (330 učenika) iz različitih dijelova Hrvatske na Državnoj smotri simuliranih suđenja održanoj 9. ožujka 2024. godine u prostorijama Općinskog kaznenog suda u Zagrebu. Iz naše škole na Državnoj smotri sudjelovalo je 13 učenika: Patricia Sabo (3.c), Lucija Vorih (3.c), Ema Vedriš (3.c), Lorena Međimorec (3.c), Lina Horvat (3.c), Viktoria Miklošić (2.c), Lidija Roksandić (2.c), Taša Šurić (2.c), Lucija Patrčević (4.c), Matija Pintarić (4.c), Marina Marić (4.c), Laura Vida (2.l) i Donatela Kolarić (2.i) pod mentorstvom profesorica Sanje Rabadžija i Zdenke Gašparić. Pripreme za suđenje trajale su četiri mjeseca. Smotru su otvorili i uvodno se obratili mr. sc. Tomislav Ogrinšak, predsjednik državnog povjerenstva, Jasna Zoretić Rendulić, predsjednica Općinskog kaznenog suda, doc.dr. sc. Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske i Daria Kurtić, prof., v.d. ravnatelja Agencije za odgoj i obrazovanje te naglasili važnost simulacije suđenja u razvijanju pravne pismenosti učenika. Ove su se godine naši učenici sučelili s učenicima Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva iz Đurđevca, a obje je parnice vodio sudac Mirko Aužina koji je pohvalio pripremljenost obje ekipe.
Državna Smotra simuliranih suđenja dio je učenja i stjecanja kompetencija iz područja građanskog odgoja i obrazovanja u okviru modula: Simulirana suđenja i vladavina prava – Zakon u razredu – od zakona u razredu prema kulturi vladavine prava. Radi se o simulacijama glavne sudske rasprave prema pravosudnom modelu Republike Hrvatske. Na Državnoj Smotri učenici su upoznati s funkcioniranjem hrvatskog pravosuđa, ali i opskrbljeni znanjima koja mogu koristiti u svakodnevnom životu. Uočavanje bitnih činjenica, važnost pravilnog argumentiranja, dokazivanja, logičkog zaključivanja, razlikovanja svađe od rasprave, nepristranog pristupa i javnog nastupa samo su neke od vrijednosti koje su učenici imali priliku usvojiti sudjelovanjem u ovom projektu. Zahvaljujemo se predsjednici Općinskom sudu u Koprivnici gospođi Mariji Grgešić te sutkinjama kaznenog odjela gospođi Vesni Piškorec Kuzmić i sutkinji gospođi Lidiji Vuljak koje su nam pokazale kako funkcionira pravosuđe te brojnim savjetima pomogle oko pripreme smotre.

Sanja Rabadžija, prof.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 12. 3. 2024.