Međunarodni dan pizze

Pizza, kraljica talijanske kuhinje koja je osvojila cijeli svijet, ima čak dva svoja dana: Svjetski dan pizze obilježava se 17. siječnja, na blagdan Svetog Antuna opata, zaštitnika pekara i picajola (pizza majstora), dok se Međunarodni dan pizze, koji se počeo slaviti najprije u SAD-u, a potom i u cijelom svijetu, slavi 9. veljače, a koji su na satu Talijanskog jezika obilježili i učenici 1. h, 3. h, 4. c i 4. h razreda s nastavnicom Kristinom Košćuk. Učenici su izrađivali plakate i rješavali kvizove na temu pizze, a okušali su se i kao pizza majstori praveći pizze s različitim tekstilnim i drvenim dodacima. Počastili su se i pravom pizzom jer ne postoji bolji način obilježavanja Međunarodnog dana pizze od uživanja u ovoj neodoljivoj deliciji dijeleći je s prijateljima. Učenici su uživali u tradicionalnoj Margheriti (rajčica, mozzarella i bosiljak) koja je prema legendi nastala 1889. godine prilikom posjeta talijanskog kralja Umberta I. i kraljice Margherite Savojske Napulju kada je njima u čast najpoznatiji napuljski picajol Raffaele Esposito izumio pizzu u bojama talijanske zastave. Osim Margherite, počastili su se i Capricciosom, koja u izvornoj, talijanskoj verziji uz rajčicu, mozzarellu, šunku, gljive i crne masline, obavezno sadrži i artičoke. Pizza danas postoji u bezbroj varijacija i kombinacija, ali jedno je sigurno: jedno je od najpopularnijih i najomiljenijih jela na svijetu, globalni fenomen i simbol zajedništva.

Kristina Košćuk, prof. mentor

slika_(1).png (1.85 MB)
slika_(2).png (2.06 MB)
slika.png (1,004.46 KB)

objavio: Irena Nevjestić   datum: 12. 2. 2024.