NAJAVA IZLOŽBE "HRVATSKA IZ ZRAKA" DAVORA ROSTUHARA

S veseljem vas pozivamo na izložbu "Hrvatska iz zraka" Davora Rostuhara koja će zahvaljujući potpori MZOS-a ostati u trajnom vlasništvu škole.

Edukativna izložba plakata „Hrvatska iz zraka“ sastavljena od 30 fotografija  koje  na inovativan način prikazuju prirodne ljepote, te materijalnu i nematerijalnu baštinu Republike Hrvatske, imaju veliku edukativnu vrijednost u području geografije, povijesti, razvoja, kulture te u pogledu promicanja važnosti zaštite prirodnih i kulturnih vrijednosti. Naglasak je na fotografijama koje prikazuju bioraznolikost Hrvatske, te zaštićenu materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu. Edukativni tekstovi koji upotpunjuju fotografije posebno su osmišljeni da zainteresiraju učenike, lako se usvajaju sve informacije koje se na taj način prenose, te pomažu kod daljnje prezentacije znanja.
Autor fotografija i Predsjednik KEK-a, Davor Rostuhar, u 60 odabranih srednjih škola održati će predavanje o samom projektu i njegovom nastajanju te o nužnosti zaštite prirodne i kulturne baštine.
Također će objasniti ulogu koju originalni, kreativni umjetnički projekti igraju u postizanju tog cilja.

Predavanje u našoj školi će biti u utorak 8.3.2016. s početkom u 13:45 za 4a, 4b i 2j razred u učionici broj 70. Zainteresirani mogu pristupiti edukativnom kvizu kojeg organiziraju prof.Šikić i prof. Čokonaj te osvojiti vrijedne nagrade:

Prva nagrada – fotomonografija „Hrvatska iz zraka“

Druga nagrada – mala edicija fotomonografije „Hrvatska iz zraka“

Treća nagrada – katalog „Hrvatska iz zraka“

Uživajte u fotografijama i ljepotama Hrvatske i sačuvajte ih za sljedeće generacije učenika naše škole!

Izložba edukativnih plakata „Hrvatska iz zraka“ osim tradicionalnog, pruža mogućnosti učenja multimedijalnim pristupom te potiče i razvija vizualno izražavanje koje je dominantno u današnjem globalnom okruženju. Unošenjem kreativnosti u nastavu, učenike se potiče na smisleno, odnosno učenje sa razumijevanjem. Dugoročno, učenik se razvija u samosvjesnog pojedinca, sa razvijenim kritičkim mišljenjem, te ima veći potencijal za preuzimanja inicijative i aktivno sudjelovanje u unapređenju demokratskog društva.
Učenjem putem različitih modaliteta,  učenici teoretska znanja lakše primjene  u svakodnevnom životu. Spoznajom ljepota kulturne baštine koja nas okružuje, razvija se svijest o nužnosti njenog očuvanja.  S obzirom da je održivi razvoj cilj svake zemlje, pa tako i Hrvatske, bitno je mladim generacijama ukazati na to da razvoj neke zemlje podrazumijeva obziran odnos prema kulturnoj baštini zajednice, njezino puno uvažavanje i očuvanje.

Nositelj projekta je KEK - Klub za ekspedicionizam i kulturu.

Klub za ekspedicionizam i kulturu (KEK) osnovan je u cilju promicanja, razvoja i unapređenja ekspedicionizma, putovanja i kulture, te organiziranja i provođenja obrazovnog i odgojnog rada sa svrhom poticanja ljudskih vrijednosti i razvoja pojedinaca, obitelji, grupa i zajednica, te promicanje vrijednosti ustavnog poretka Republike Hrvatske, kao i provođenje djelatnosti usmjerene općem/javnom dobru, potrebama zajednice i postizanju održivog razvoja. Sukladno ciljevima KEK djeluje na području kulture, sporta i obrazovanja.
KEK je u svojih 12 godina postojanja uspješno realizirao velike i inovativne projekte.
Cilj naših projekata je na zanimljiv i svima pristupačan način prikazati ljepotu i raznolikost svijeta u kojem živimo te promicanje jednakosti u svrhu zaštite od diskriminacije i segregacije na bilo kojoj osnovi.
Članovi KEK-a više od deset godina putuju na razne dijelove svijeta, dokumentiraju viđeno, te rezultate prezentiraju široj javnosti.

objavio: Dejan Lovrenčić   datum: 4. 3. 2016.