DAN EUROPSKIH JEZIKA

Učenici naše škole obilježili su Dan europskih jezika dvjema aktivnostima-večer multijezične poezije i radionicom.

Večer multijezične poezije održana je u Kulturno kreativnom centru Pixel u organizaciji Gimnazije Fran Galović. U prepunom Pixelu i odličnoj atmosferi učenici su čitali pjesme na ruskom, portugalskom, španjolskom, njemačkom, engleskom i talijanskom jeziku. Sudjelovali su Anna-Maria Begić i Anamarija Švenda, koje su govorile autorske pjesme na njemačkom jeziku, pod vodstvom profesorice Martine Pavlović. Tihomir Latković je govorio sonet Williama Shakespearea, a mentorica mu je bila profesorica Dijana Mateša.

Radionica, pod vodstvom profesorice Petre Zobić, održana je u prostorima naše škole, a na njoj su sudjelovale učenice 3.h i 4.h razreda (Petra Čić, Jelena Dujmović, Lara Smolek, Martina Gašparić, Laura Vegh, Antonija Cavrić, Patricia Repnjak, Sara Tolić, Katica Marković, Andrea Cirkvenec i Petra Pintarić). Učenice su čitale samostalno odabrana djela poezije i proze na engleskom, njemačkom, talijanskom, francuskom i španjolskom jeziku, pa smo tako mogli uživati u ulomcima iz novela i romana, pjesmama H. Heinea, J. W. Goethea i G. Neyma, stihovima suvremene pop glazbe na izvornom jeziku, ali i autorskim pjesmama. U drugom dijelu radionice učili smo nove jezike i proširili temu s europskih na još neke svjetske jezike – Petra Čić nas je upoznala s nekoliko osnovnih fraza na španjolskom jeziku, Lara Smolek nam je prenijela osnove makedonskog jezika, s Jelenom Dujmović smo učili ruski jezik, a Patricia Repnjak nam je u nekoliko fraza predstavila maorski jezik. Radionicu smo završili u kreativnom tonu izradom plakata na temu (Europskog) dana jezika, a svi zainteresirani plakat mogu pogledati u holu škole.

objavio: Dejan Lovrenčić   datum: 15. 10. 2015.