NOVI ERASMUS+ PROJEKT U KOJEM SUDJELUJEMO

Nakon uspješnog starta u svibnju s projektom Socijalno poduzetništvo - nove kompetencije komercijalista, s veseljem vas obavještavamo da je u okviru Erasmus+ programa naša škola kao partner ušla u međunarodni projekt Europski poduzetnici sutrašnjice sa školama iz Francuske, Italije, Finske i Španjolske. U okviru projekta razvijat će se novi načini poučavanja i učenja a fokus projekta će biti na proučavanju kako su društveno-politički sustavi u zemljama partnerima utjecali na razvoj ekonomije i poduzetništva.

Voditelj projekta za Srednju školu Koprivnica je Mario Latin, a Agencija za mobilnost i EU programe je za projekt odobrila iznos od 24.700eura za našu školu.

U projektu će sudjelovati 60 učenika iz hotelijersko-turističkog, ekonomskog, komercijalnog i upravnog usmjerenja i njihovi nastavnici - mentori. Putovat će se na razmjene u zemlje partnere, a i mi ćemo biti njihovi domaćini.

Projekt « Europski poduzetnici sutrašnjice »

Opis

Europski projekt « Les entrepreneurs de l’Europe de demain »(« Europski poduzetnici sutrašnjice ») uključuje učenike Srednješkole Koprivnica zajedno s partnerima-školama iz Francuske (koordinator projekta), Španjolske, Italije i Finske. Naši će učenici zajedno sa svojim europskim kolegama sudjelovati i razvijati projekt kroz razdoblje od dvije godine. Ciljevi ovog projekta su jačanje osjećaja pripadnosti EU kroz razumijevanje i vrednovanje naše prošlosti (aktivnosti 1 i 2) te poticanje svjesnosti kod mladih ljudi da su upravo oni europski poduzetnici budućnosti. Svrha projekta je razvoj strukovnih i multi-disciplinarnih kompetencija kroz inovativne metode, poticanje uključenosti građana u demokratske procese te jačanje i promoviranje poduzetništva kod mladih. Projektom se posebno žele razviti jezične, digitalne, društvene i poduzetničke vještine.

Kako će se projekt odvijati ?

Učenici će biti podijeljeni u 4 skupine (svaka po 15 učenika) koje će pod vodstvom jednog ili više nastavnika raditi na projektu jedan školski sat (svaki li svaki drugi tjedan) u prostorima naše škole, te će svoje aktivnosti izmjenjivati s kolegama partnerima putem Skype-a, facebook-a, maila,… Također, unutar projekta odvijati će se mobilnosti u zemlje partnere (15 učenika po mobilnosti).

Koje aktivnosti ?

Aktivnost 1 :razumijevanje prošlosti zagrađenje budućnosti

Učenici će izraditi izvještaj o totalitarnim režimima u zemljama sudionicama projekta. Cilj je raditi na uspomenama prošlosti te učiti o prošlosti kako bismo postali svjesniji europske budućnosti i njezinih vrijednosti (mir, demokracija, prava građana). Sudjeluje 15 učenika i nastavnici.

Aktivnost 2 : izgradnja budućnosti na temeljima prošlosti-naše industrijsko naslijeđe

Učenici će kroz ovu fazu povezati prošlost sa sadašnjošću i budućnošću. Cilj je jačanje svijesti učenika o očuvanju naslijeđene industrijske arhitekture te važnosti lokane prošlosti u korištenju inovacija. Na taj će se način potaknuti razvoj ideja za « rehabilitaciju » zastarjele postojeće industrijske infrastrukture. U ovu aktivnost biti će uključeno 15 učenika i nastavnici.

Aktivnost 3 : stvaranje europskog poduzeća sutrašnjice

Učenicićedobitiuvid u rad poduzećaizrazličitihzemalja te kakoistaposluju na domaćim i međunarodnimtržištima. S obzirom na zajedničko, europskotržište, krozovufazunaglasitiće se važnostjezičnih i digitalnihkompetencijapotrebnihza rad unutareuropskihpoduzeća. U ovuaktivnostbitićeuključeno 15 učenika i nastavnici.

Aktivnost 4 : razvoj digitalnog europskog građanstva

Učenici će komunicirati s ostalim kolegama te zajedno provoditi on-line debate, međusobno poticati vlastitu kreativnost, testirati ideje jedni drugima te zauzimati kritičko stajalište prema informacijama dobivenim od ostalih kolega i iz raznih medija. Također, cilj je da učenici shvate koja je njihova uloga budućeg euro-građana.

objavio: Dejan Lovrenčić   datum: 10. 9. 2015.