Međunarodno povezivanje vježbeničkih tvrtki

Od 1. do 5. travnja 2019. učenici naše škole Leon Nekić, Jurica Puhač, Antonio Marković, Ivana Žarić i Tea Fajtić, u pratnji profesora Davida Vujčića, boravili su u slovačkom gradu Detvi na prvoj mobilnosti u sklopu Erasmus + projekta Međunarodno povezivanje vježbeničkih tvrtki. Na mobilnosti su sudjelovale i škole partneri iz Slovačke, Italije i Španjolske. Raznim radionicama, predavanjima i izletima, odrađene su zadane aktivnosti na kojima su imali prilike upoznati poslovanje vježbeničkih tvrtki i zemalja parnera, upoznati nekoliko gospodarstava, sajmova, srednju školu Spojena škola Detva.

Naši su učenici održali prezentaciju o regiji iz koje dolaze, a kroz društvene igre nastojali se međusobno upoznati sa ostalim učenicima.

Posjetili su Masarykov dvor u Viglešu gdje su poslušali prezentaciju o poduzetničkom pothvatu pomoću kojeg su nekad stare ruševine pretvorene u turističku atrakciju, wellnes, hotel.

Posjetili su i farmu konja koja se nalazi na 900 m nadmorske visine.

Sudjelovali su na sajmu vježbeničkih tvrtki na kojem je predstavljeno 30 takvih tvrtki iz cijele Slovačke. Predstavili su razne proizvode karakteristične za našu regiju. Sajam je imao natjecateljski karakter na kojem su naši učenici dobili nagradu za najkreativniji logo.

Posjetili su i obližnji grad Zvolen i njegov  dvorac te prošetali starom jezgrom grada.

Osim Zvolena, posjetili su i Bansku Štiovnicu u kojoj se nalazi rudnik zlata Štolna Bartolomej i spustili su se 60 metara ispod zemlje. Slušali su prezentaciju o povijesti i radu rudnika nakon koje su se uputili u radionicu starih zanata gdje su imali mogućnost traženja zlata i izrade tradicionalnih nakita.

Sljedeća mobilnost bit će u Italiji u rujnu 2019.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 16. 4. 2019.