Posjet Hrvatskoj narodnoj banci

Učenici  3. a i 4. a razreda posjetili su 5. travnja 2019. g., u pratnji profesora Maria Latina i profesorice Ivone Baran, Hrvatsku narodnu banku u Zagrebu, središnju banku Republike Hrvatske. Ovaj posjet nam je omogućila gospođa Ines Merkl iz odnosa s javnošću HNB-a, kojoj  ovim putem posebno zahvaljujemo.

Gospođa Ines Merkl upoznala nas je u svom predavanju s nastankom i važnosti novca, ciljevima, zadatcima i ulogom Hrvatske narodne banke za našu zemlju.  Saznali smo da je Hrvatska narodna banka neovisna i samostalna u svom radu te odgovorna za stabilnost valute i likvidnost plaćanja u zemlji i inozemstvu. Posebna važnost središnje banke je u kontroliranju ponude novca u optjecaju.  Saznali smo da je zgrada u kojoj se nalazimo prvenstveno bila zgrada zagrebačke Burze te smo razgledali i čuli ponešto o velikoj burzovnoj dvorani. Zanimljivo je bilo čuti da svi zidni satovi u HNB-u imaju isti mehanizam i pokazuju jednako vrijeme.

Učenicima je gospodin Josip Pintarić održao predavanje o financijskoj pismenosti koja je osnovni preduvjet za korištenje financijskim uslugama banaka. Saznali smo osnovne termine vezne za kreditiranje, na što trebamo paziti prilikom uzimanja kredita, koji nam se oblici štednje nude te kako biti odgovoran pri korištenju financijskih usluga banaka. Također smo dobili zanimljive i poučne brošure koje će našim učenicima omogućiti da se dodatno educiraju i podsjete osnovnih pojmova iz područja novca i financijske pismenosti.

Naši učenici bili su vrlo aktivni u postavljanju pitanja nakon predavanja, a odigrali su i kviz u kojem je najbolja učenica bila Mateja Kralj.

Još jednom zahvaljujemo našem predavaču i organizatorici posjeta na korisnim informacijama i vrlo lijepom prijemu. Ovaj posjet će našim učenicima i njihovim profesorima ostati u lijepom sjećanju i nadamo se da će se praksa posjeta HNB-u nastaviti i dalje.

objavio: Irena Nevjestić   datum: 10. 4. 2019.