Dan kemije 6.4.2017.

U četvrtak 6. travnja 2017. u Srednjoj školi Koprivnica održan je DAN KEMIJE. U sklopu Dana kemije održane su dvije aktivnosti iz ciklusa Kemijsko-inženjerskih radionica Hrvatskog društva kemijskih inženjera i tehnologa: Prijepodne je izvedena praktikumska vježba „Priprava N-benzil-3-nitroanilina“, a zatim je održano predavanje s demonstracijskim pokusima pod naslovom „Kemijsko poslijepodne“.

Vježbu „Priprava N-benzil-3-nitroanilina“ vodili su doc. dr. sc. Tomislav Portada iz Instituta Ruđer Bošković, Zagreb, i Mia Bušljeta, studentica 1. godine kemije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Vježbu su izvodili Josipa Crndić, Patrick Burek, Martina Jambor i Lucija Manojlović, učenici trećeg razreda zanimanja farmaceutski tehničar, te Vladimir Šubić, Anita Lukanec, Jelena Halapa i Maja Barešić, učenici četvrtog razreda zanimanja farmaceutski tehničar, uz podršku svojih nastavnika kemije Mladena Kovača, Željke Razman, Vesne Tišler i Mateja Dobrića.

Nakon rada u laboratoriju voditeljima vježbe pridružio se još i treći izvođač, Ilija Srpak, učenik 3. razreda Prve Gimnazije Varaždin, te su njih troje predavača, nakon kratkog predaha, zajedno održali „Kemijsko poslijepodne“. U „Kemijskom poslijepodnevu“ naši su gosti izveli nekoliko atraktivnih demonstracijskih pokusa od kojih nam se najviše svidio pokus u kojemu su nam predavači pokazali triboluminiscenciju, pojavu emisije svjetlosti uslijed drobljenja materijala. Kemijskom poslijepodnevnu nazočilo je četrdesetak učenika trećih i četvrtih razreda zanimanja farmaceutski tehničar i tehničar nutricionist te ravnateljica Srednje škole Koprivnica Ksenija Ostriž, nastavnici Mladen Kovač, Željka Razman, Ines Frančić i Matej Dobrić.

Ovom prilikom učenici i nastavnici škole iskazuju iznimno zadovoljstvo i veliku zahvalnost našim cijenjenim gostima sa željom da što prije ponovimo slično kemijsko druženje.

100_4793.JPG (892.17 KB)
100_4796.JPG (1,007.67 KB)
100_4808.JPG (850.58 KB)
100_4849.JPG (1.08 MB)
100_4854.JPG (778.10 KB)
100_4861.JPG (1.09 MB)
100_4864.JPG (1.05 MB)

objavio: Dejan Lovrenčić   datum: 10. 4. 2017.